Vodní svět

Aktualizované dne 20. Prosince 2008

Králíčí nemoce

Poruchy metabolizmu
Mohou vzniknout podáváním granulí s vysokým číslem kyselosti tuků (ČKT). Může vést k degeneraci jater a k zánětům střev.

Nedostatek vitamínů a minerálů
Příznaky: ztráta lesklosti srsti, krvácivost, náchylnost k infekcím, zvýšení lomivosti srsti, poruchy zažívání. V krmivech někdy např. schází vitamin E a selen. Jak vitamíny doplnit? Například kombinovaný vitamínový přípravek Roboran H se může podávat i preventivně. Zvyšuje odolnost proti infekčním a jiným onemocněním, zlepšuje tělesnou kondici, podporuje správnou pigmentaci. Je vhodný k správnému průběhu březosti, k normálnímu růstu, lesku srsti. Dá se použít i při kožních chorobách (exémy, vypadávání srsti). Zamíchá se do krmiva, mléka nebo čaje. Když jej podáváme dlouhodobě, mohou zvířata začít trpět mírným nechutenstvím, po týdenním vysazení se však vše zpraví.
Obsahuje: Vitamin A, D3, K3, E, B1, B2, B6, B12, Vitamin H (Biotin), Niacin, panthotenan vápenatý, chlorid chaolinu, uhličitan vápenatý.

Nemoci močového měchýře a močové kameny
Počáteční příznaky: ztráta návyku chození na toaletu na obvyklé místo, kroucení se při močení, skočení na záchod a hned ven, mokro kolem genitálií či chronické podráždění kůže v okolí, polotuhá moč (připomínající zubní pastu), krev v moči (zjistí vyšetřením moči veterinář). Potvrzení diagnozy rozborem a kulturou moče.

Léčba: močové kameny - operace, močový písek - odborné zavodnění, antibiotika, léky proti bolesti.

Spirochetóza králíků ( Spirochaetesis cuniculi)
Je to nakažlivé onemocnění s chronickým průběhem, projevující se charakteristickými změnami na pohlavních orgánech samců nebo samic. Zánětlivé změny se objevují i na kůži.Onemocnění bylo popsáno v roce 1912.

Původce onemocnění je Treponema paraluis-cuniculi. Je to jemný vláknitý mikrorganismus patřící do řádu Spirochaetalis. Morfologicky, ale i citlivostí k antibiotikům se velmi podobá původci syfilisu člověka Treponema pallidum. Králík se nakazí při páření.

Sporadicky je možné se nakazit i porušenou kůží. Zdrojem infekce jsou nemocná zvířata. Původci se nacházejí na povrchu chorobných ložisek a v hlenu z pohlavních orgánů samic.

Nemocné samice však mohou rodit zdravá mláďata. Inkubační doba se uvádí 20 až 70 dnů. Změny se lokalizují na pohlavních orgánech, v některých případech se zajišťují i na hlavě, kolem očí, uší a na jiných částech těla. Oblast genitálního aparátu je edematózně zduřelá. Někdy je zánět i na sliznici pochvy a penisu. Na těchto místech se objevují uzlíčky a povrchové vředy, které splývají a lehce krvácejí. Jsou často pokryté povlakem podobným hnisu. Vředy zasychají, tvoří se malé šupinky a ty se odlupují. V okolí změn vypadává srst. Při zjištění změn na pohlavních orgánech je třeba nemocné zvíře izolovat a léčit.

Nemoce kojících samic, problémy z nedostatku vápníku
Méně aktivity, zrychlený dech, problémy s nadýmáním, třes. Problémy se zhoršují po krmení. Plynatost žaludku, někdy i střev, případně zácpa. Pokud moč prokáže zvýšený obsach ketolátek, králičice má nedostatek energie a při kojení čerpá ze zdrojů vlastního těla, nikoli z přijaté stravy. Energetickou nerovnováhu může vyrovnat injekce glukozy.

Nemoc kojících samic Gastrická stáze (ochrnutí žaludku) může souviset s nedostatkem vápníku. Vhodné jsou injekce vápníku. V akutních případech může být nutné vyprázdnění žaludku žaludeční sondou. Příčinou některých potíží kojících samic, mohou být poruchy v metabolismu cukru a hořčíku. Také je možné podávat několik dnů glukokortikoidy. Je důležité začít s léčbou rychle.

Trichofytóza králíků
V poslední době se stává trichofytóza závažným problémem v chovech králíků (i našich "pokojových"). Onemocnění způsobuje velké ztráty v chovech, nejméně ovlivněním kvality kožešiny, narušením plemenářské práce, zpomalením vývoje a růstu nemocných zvířat a stejně důležitá je i skutečnost že nemoc je přenosná i na člověka !!!

Nejčastějším původcem trichofytózy je Trichophyton metagrophytes. Klinické projevy kožních změn se mohou vyskytovat na těle králíků všech věkových kategorií (místa se slepenými chlupy, drobné šupinaté ložiska, vypadávání srsti, alopetické kruhové ložiska různé velikosti pokrytá šupinami ).

K léčbě trichofytózy se doporučuje mnoho přípravků k lokální aplikaci, jenž však výskyt onemocnění neutlumí a to kvůli všeobecně známé vysoké odolnosti dermatofytů na běžné léčivé i desinfekční prostředky.

Proto vakcínace králíků a jiných kožešinových zvířat proti trichofytóze vakcínou TRICHOPELEN je jediný účinný způsob prevence i léčby při tomto onemocnění. TRICHOPELEN inj. sicc. ad us. vet.

Vakcína proti trichofytóze kožešinových zvířat
Dávka: Králici se vakcinují od věku 6 ti týdnů, aplikace: i. m.
Profylakticky: dvakrát 0,5 ml,
Terapeuticky: dvakrát až třikrát 1 ml, interval mezi vakcinací a revakcinací je 8 až 12 dní.
Balení: 1 ml, 5 x 10 ml, 50ml

Přisáté klíště
Klíšťata se zpravidla přisávají králíčkům na neosrstěná místa (na osrstěná se díky velmi husté srsti nemají šanci dostat až na kůži), např. na oční víčka, do uší, na hranu nosánku atp.

Prevence: pomáhá přípravek Frontline, který lze dostat u veterináře a v lékárnách. Dle návodu pár kapek králíčkovi na krk těsně za hlavičkou a trošku promasírovat, aby si ho nebyl schopný olízat. Pak následně vydrží odpuzovat hmyz a klíšťata několik týdnů.

Léčba: v případě, že se klíště přeci jen přisálo, uchopte klíště co nejblíže pokožce speciální pinzetou (k dostání v lékárnách cca za 30 Kč). Díky přenosu nemoci jako např. boreliozy z infikovaného klíštěte na něj raději nesahejte holýma rukama, klíště nerozmačkávejte. Je riziko infikování se i přes neporaněnou kůži. Klíště pomalu otáčejte proti směru hodinových ručiček s pinzetou, až se samo uvolní. Pokud to jde, namazejte ho ještě předem něčím mastným (máslem, kosmetickou vazelínou...) ale opatrně, aby se mastnota případně nedostala králíčkovi do očička nebo jinam, kde by způsobila akorát problémy.

Ranku následně opatrně desinfikujte - např. peroxidem, jodovou tinkturou, ajatinem, betainem, alkoholem. Pokud se klíště podařilo přetrhnout, ranka s hlavičkou se často zanítí. Místo dobře desinfikujte, hlavička se většinou během několika dní sama odhojí. Místo přisátí ještě několik dnů pozorujte. Varovným příznakem je především otok, výrazné zčervenání, zvláště pokud skvrna uprostřed bledne. V těchto případech vyhledejte veterináře.
Žádné komentáře
 
Aktualizované dne 20. Prosince 2008