Vodní svět

Aktualizované dne 20. Prosince 2008

Králíčí nemoce

Některé dezinfekční prostředky, které se mohou použít k dezinfekci králíkáren jako prevence proti nákazám (chloramin (2 x ročně) chlorové vápno (2 x ročně).

Kokcidióza
Je to onemocnění způsobené parazity. Kokcidie poškozují králíkům sliznici střev či jater. Přenáší se trusem nebo krmením z míst, kam chodí divocí králíci. Králíci hubnou, mají, vypoulené oči, bledé oční spojivky a nahrbený hřbet, přestávají jíst, v pokročilém stadiu mají mírně nafouklé břicho a střídavě zácpu a průjem.

Prevence: Pravidelné podávání kokcidiostatik i občasné přeléčení Sulfakombinem Sulfadimidin nebo Robenidin nebo ESB3 bio pomůže proti kokcidiím.
Při krmení králíků senem (namísto trávy), po celý rok se může kokcidióze předejít.
Proti kokcidióze je účinný z přírodních prostředků také černobýl, který někteří chovatelé v létě přidávají do zeleného krmení.
Někteří tlumí kokcidiozu octem, dá se čas od času použít i preventivně (ocet - dávkování 1 pol. lžíce na 1 litr vody 3 dny za sebou + dostatek sena, zrní a vody a vyměňovat po dobu léčby pravidelně podestýlku).

Léčba: podávání Sulfakombinu Sulfadimidin nebo Robenidin nebo ESB3 dle přiloženého návodu k použití.
S kokcidiozou je to ale složitější, protože nositeli jsou téměř všichni dospělí králíci, aniž by měli příznaky onemocnění. Na druhou stranu nakažení kokcidiozou a rozvoj nemoci způsobují určitá stádia vývoje kokcidií. Odborný článek o kokcidiích.

Prašivina (ušní svrab)
Je to parazitální onemocnění způsobené roztoči.

Prevence: Pravidelně je třeba uši kontrolovat. Postižená místa: uši, nos.
Tvoří se lupy či strupy, králíci se škrábou, jsou neklidní, méně jedí. Když nemoc postihne zvukovod, potřepávají hlavou. Je podstatné začít s léčbou včas.

Léčba: postižená místa potírat stolním olejem (možno použít také Arpalit či očkovat). Ošetřuje se též antiskabiotikem (preparát Ivomec) - injekce. Důležité je po léčbě vydezinfikovat klec a vybavení klece, aby se nemoc znovu neobjevila. Skrytá forma ušního svrabu může natolik dráždit samice, že v době porodu zlikvidují právě narozená mláďata.

Králičí mor (zánět plic)
Virová nákaza. Nemoc má rychlý průběh a krátkou inkubační dobu. Králíci umírají v křečích s příznaky dušení. Přenos choroby se odehrává přímým kontaktem či bodavým hmyzem.

Prevence: hygiena, očkování a ochrana králíků před komáry. Imunita po očkování přetrvává zhruba 6 měsíců. Pro očkování se používá např. inaktivovaná vakcína proti moru králíků, vyráběná firmou Bioveta Ivanovice na Hané. Očkuje se buď samostatně, nebo kombinovanou vakcínou spolu s Myxomatozou.

Léčba: prakticky žádná .. je to smrtelná nemoc a králíček umírá rychle.

Myxomatóza
Je vyvolána virem. Většina postižených králíků umírá.

Projev: uzlovitá zduření v podkoží hlavy, na boltcích, puse, kolem nosu (mohou ztěžovat dýchání), kolem pohlavních orgánů, výtok z očí, nateklá víčka. Příznaky se objevují po 4-14 dnech od nakažení.

Prevence: je stejná jako u králičího moru. V místech výskytu těchto chorob či pobytu králíka na venkově očkovat již v 10. týdnu života, znovu v 6 měsících a pak každých dalších 6 měsíců. Imunita po očkování přetrvává 4 až 6 měsíců. Někteří veterináři uvádějí, že stačí očkování 1 x do roka zjara, zkušení chovatelé však doporučují každých 1/2 roku. Názory na to se různí. Tuto nemoc šíří hlavně bodavý hmyz. Vir se ničí při teplotě nad 80 stupňů (pro dezinfekci příslušenství).

Léčba: šance na léčení jsou, záleží za postupu nemoci a míře zasažení, dále taky na vitalitě králíčka. Postup dle konkrétní rady veterináře.

Infekční rýma
Viry napadají dýchací ústrojí. Projevuje se výtokem z nosu a kýcháním či frkáním. Nemoc se snadněji vyvine v prašném prostředí, tam kde je průvan nebo při přehřátí králíků. Vhodná je návštěva veterináře a léčba. Je možno zaměnit s obyčejnou rýmou ale je lépe nemoc nepodceňovat.

Prevence: Preventivně je možno dávat vitamíny A, E, C - samozřejmě ve formě vhodné pro králíky, a úprava prostředí.
Infekční rýmu může komplikovat bakteriální infekce pasteurely či streptokoky, pak bývá průběh nemoci horší. V takovém případě se podle některých pramenů infekce likviduje antibiotiky (penicilin, streptomycin, oxymykoin).

Léčba: dle rad veterináře, zpravidla antibiotiky.

Pasteurelóza
Je to bakteriální onemocnění způsobené mikrobem Pasteurella multocida. Proti tomuto onemocnění lze vakcinovat inaktivovanou vakcínou. Dřívě vyráběná vakcína Pasorin, která se přeočkovávala po 2 týdench a otevřená vydržela dlouho, se již nevyrábí. Dobíhají zbytky, které jsou ještě na trhu. Nová vakcína je Pasorin-ol. Přeočkovává se po 3 týdnech a otevřená oficiálně vydrží jen 10 hodin. Proto někdy bývá problém očkování u veterináře domluvit. Většinou musí sehnat dostatečný počet králíků, které naočkuje tentýž den, aby se vakcína nezkazila. Přeočkovává se potom každý půlrok 1x.

Prevence: očkování, nestýkání se s nemocnými králíčky nebo s králíčky s podezřením na pasteurelozu.
Projevy jsou vážnější než u rýmy, horečnaté, s hlenovitými hnisavými výtoky z nosu, později dochází i k postižení jiných orgánů. Dýchací problémy jsou výraznější než u virové rýmy.

Léčba: Léčit antibioticy, kvůli možným poruchám mikroflóry v zažívacím ústrojí je dávána na začátku nemoci přednost podání antibiotik prostřednictvím injekcí.. Nemoc šíří i jiní hlodavci (myši). Inkubační doba 7 až 14 dní.
U pasteurelozy je podstatné začít s léčbou co nejdříve, hrají roli hodiny. V takovém případě je vhodné začít hned užívat ESB 3 bio (vhodné kromě kokcidiozy jako podpůrné při pasteureloze), ještě než se chovatel dostane k veterináři pro antibiotika. Proto není hloupost ESB mít doma, zvláště pokud králík není proti pasteureloze očkován.

Průjem
Příčin průjmu může být několik - prochladnutí, zkažená, nevhodná nebo příliš studená potrava, vlhká podestýlka, výrazná a náhlá změna stravování. Trus je mazlavý či tekutý a páchne.

Prevence: předcházet výše uvedeným příčinám.

Léčba: Při průjmu by králík neměl dostávat žádné šťavnaté krmení, ale pouze seno a vodu. Déletrvající průjem může být pro králíka nebezpečný, takže pokud během 1 až 2 dnů neustoupí, vyhledejte veterináře. Někdy proti průjmu pomůže podání sulfadimidinu do vody kterou králík pije. Průjem může být také průvodním znakem kokcidiozy.Dále taky pomáhá slabý heřmánkový čaj.

Zácpa
Králík sedí s nahrbeným hřbetem a nadmutým břichem a nejí.

Prevence: předcházet nachlazení, spasení králíčkem nevhodný materiál (pokojové květiny, látku, karton atd.)

Léčba: dejte mu dostatek vody, salát, mrkev a zařiďte aby měl pohyb, který napomáhá uzdravení. Déle trvající zácpa - navštívit veterináře. Někdy se při kokcidioze střídá průjem a zácpa... je dobré tuto variantu prověřit.

Nadmutí
Může být způsobeno zeleným krmením, které bylo zapařené, mokré nebo moc studené. Některé rostliny, jako např. kapusta, salát či jetel mohou ve větším množství rovněž způsobit nadýmání.

Prevence: Předcházet výše uvedeným příčinám.
Břicho králíka je nadmuté jako u zácpy, jen je způsobeno plyny. Nadmutí způsobuje dýchací potíže, takže králík si často lehá.

Léčba: Odstranit krmení a vyhledat veterináře. Nadmutí může být pro králíkův život nebezpečné. Při kokcidioze se může vyskytnout nadmutí, proto je dobré ověřit zda se nejedná o tuto nemoc, případně hned podat sulfadimidin či jiné kokcidiostatikum.

Neštovice králíků
Objevují se hlavně na sliznicích a neosrstěných místech. U nás jsou neštovice králíků vyjímečné.

Léčba: Je problematická.

Pseudotuberkulóza
Bakteriální onemocnění hlodavců, přenosné na člověka - poruchy dýchání, hubnutí, poruchy zažívání. Nemoc je podobná s tuberkulózou, salmonelózou a kokcidiózou, takže k určení, o co v tom kterém případě jde, je třeba udělat bakteriologické vyšetření.

Léčba: Bývá dlouhodobá, a často ne příliš úspěšná.

Salmonelóza
Bakteriální infekce hlodavců přenosná na člověka, vyskytující se zřídka.

Příznaky: Slabost, zažívací potíže, úhyn mláďat.

Léčba: je problematická. K potvrzení nemoci je třeba provést bakteriologické vyšetření.

Tularemie
Bakteriální nákaza volně žijících hlodavců přenosná na člověka i na chovné králíky. Nemoc má rychlý průběh (7 až 10 dní a konec).
Výsledek: zduření mízních uzlin a sleziny, hnisavá ložiska v játrech.

Léčba: Je problematická.

Záněty mléčné žlázy
Zánět může vzniknout poraněním mléčné žlázy např. mláďaty. K zanícení může dojít i při nedostatečném odsávání mléka mláďaty (mechanický zánět mléčné žlázy), s následnou možnou bakteriální infekcí.

Léčba: Je třeba zanícení ošetřit (odsátí mléka, chladivé obklady, antibiotika, odborníkem prováděná hormonální léčba).

Infekce vyvolané bakteriemi E.coli
Vyskytuje se u mláďat do stáří 1 týdne a pak v době kdy přestanou být kojena a začnou být závislá jen na jiné potravě. Příčinou je narušení střevní mikroflory a bujení E.coli.

Prevence: vakcinace
Nemoc se projevuje střídavými průjmy a zácpami a je třeba vyšetřením odlišit od kokcidiózy.

Léčba: s pomocí veterináře je možná.

Nekrotický zánět slepého střeva
Je vyvolán bakterií Clostridium perfringens. Nemoc má rychlý průběh který znemožňuje léčbu, ale vyskytuje se zřídka. U dospělých králíků jen vyjímečně, spíše u mláďat v době odstavu (vysoká pravděpodobnost úhynu). Nutno změnit krmnou dávku a okyselit vodu (1 dcl octa na 4 litry vody).

Léčba: Téměř žádný úspěch.

Plísně
Nejčastější je plíseň rodu Trichophyton (některé její druhy jsou přenosné na lidi).

Příznaky: Některá místa na srsti vylysají v kruhovitém tvaru.

Prevence: Vyvarovat se vlhkosti, přílišné prašnosti, kontaktu s nakaženými králíky.

Léčba: Antimykotika, vakcinace.
Konkrétní zkušenost s jedním typem plísně: Ta plíseň vypadá úplně jako lupy, občas se udělá malinký stroupek. Přípravek na léčbu se jmenuje IMAVEROL. Dostali jsme koncentrát, který se ředí 1:50. Potírá se postižená oblast - hlavně hlava, uši, krk a část zad a kousek okolo. Napřed se potírá jednou denně každý třetí den (3 x za sebou), pak jednou denně každý 7. den (3 x za sebou).

Encefalitozoonóza
Příznaky: Nechutenství, hubnutí, ztráta čilosti, poruchy nervové soustavy jako trvalé změny polohy hlavy, obrna končetin atd.

Prevence: Deratizace. S léčbou je to problematické.

Cysticercosis
Když se králíci pasou na místech kde byli venčeni psi (nebo jim tuto trávu doneseme natrhanou) mohou se nakazit tasemnicí. Králíka to vysiluje, dokonce může zemřít. Vývojová stádia tasemnic se sušením likvidují, takže určitou prevencí by mohlo být krmení senem.

Otlaky končetin
Mohou být způsobeny nevhodnou "podlahou" klece (třeba z drátů nebo pletiva). Na postižených místech vypadávají chlupy, králíka to místo bolí, časem se může otlak otevřít a hnisat. Z toho pak mohou vznikat další onemocnění (streptokokové infekce dýchacích cest). Otlaky je třeba ošetřit hojivou mastí, ránu vyčistit, odstranit příčinu otlaků.
1  
2  
 
Aktualizované dne 20. Prosince 2008