Vodní svět
Aktualizované dne 20. Prosince 2008
Dnes je
Anketa
Statistika
Virová onemocnění
Virová onemocnění
Jedná se o vnitrobuněčné parazity, které lze pozorovat pouze pomocí elektronového mikroskopu. O virózách akvarijních ryb není známo mnoho údajů. Ryby našich vod jsou však často napadány virovými nákazami, tyto se pak pravděpodobně přenášejí s potravou i na akvarijní ryby. Nejlepší prevencí je lovit živou potravu pouze v místech bez výskytu ryb.
- Rhabdovirus carpio - ve volné přírodě způsobuje vodnatelnost kaprů. Ryby jsou malátné, se zvětšeným břichem, vybledlé či s tmavým hřbetem, později mají vyboulené oči, zježené šupiny, zarudlý řitní otvor až vyhřezlý konečník. Ryby mohou nemoc přežít, následkem je pak zkřivená páteř a různé deformace. V akváriu bývá postižené prý jen menší procento ryb, nemocné ryby je nutné odlovit, utratit a zničit. Nekrmíme živou potravou a změníme její loviště. Zbylé dosud zdravé ryby udržujeme v co nejlepších podmínkách, silně vzduchujeme a filtrujeme vodu, pH udržujeme v rozmezí 7,0-7,5, použijeme mírnou dezinfekci trypaflavinem, častěji měníme část vody. Přímá účinná léčba neexistuje !!!
-
Lymphocystis - virus způsobuje gigantický růst buněk, onemocnění je velmi rychlé, ryby na ně mohou hromadně hynout. Napadené buňky jsou velké 2 mm i více, čiré až nažloutlé barvy, pevně drží na těle. Během 2-3 dnů je rybka celá pokrytá velkými tuhými nádory, jakoby měchýřky. Přímá léčba není, napadené rybky je nutné ihned odlovit a utratit, jinak mohou zdrojem nákazy pro ostatní ryby, které uhynulé kusy ožírají. Určitá možnost vyléčení existuje pokud jsou napadené pouze okraje ploutví, rybku odlovíme a uřízneme nebo ustřihneme zasažené části, které pak ošetříme trypaflavinem. Odříznuté nemocné buňky nesmí přijít do styku se zdravými. Poškozené ploutve pak při vyléčení rybám dorostou.
Aktualizované dne 20. Prosince 2008