Vodní svět

Aktualizované dne 20. Prosince 2008

Umístění akvária

Umístění akvária

Při umístění akvária musíme brát v úvahu nejen jeho estetické působení v bytovém interiéru, ale také mnohé další faktory.

Akvárium by v žádném případě nemělo stát přímo před oknem nebo v jeho těsné blízkosti, aby na něj nedopadalo po celý den přímé sluneční světlo. Vhodná je boční nebo protější strana v místnosti vzhledem k oknu. Nemusíme se vůbec obávat tmavších míst - dostatek světla nám pak zajistí vhodné umělé osvětlení. Pro klid ryb v našem akváriu je také důležité umístit nádrž na co nejméně rušné místo.

Dále je potřebný dostatek prostoru kolem akvária, zejména nad ním. Při stísněném nedostatečném prostoru můžeme mít pak problémy s údržbou a čištěním takové nádrže. Boční stěny potřísněné stékající vodou, které nejdou očistit, působí také nepěkně. Samozřejmostí je blízký přívod elektřiny a přístup k vodě a k odpadu. Umístění akvária přímo na nábytek je možné pouze u nábytku s odolným povrchem, na kterém případná ukáplá voda nenapáchá žádné škody. Rozhodneme-li se pro samostatně stojící nádrž s vlastním podstavcem, máme na výběr z několika možností. Pořídit si buď již hotový komplet akvária s velikostně odpovídajícím stojanem, nebo si můžeme nechat vyrobit takový podstavec na míru u stolaře. Zručnější kutilové se mohou pustit do svépomocné výroby takového stojanu. Výhodou tohoto samostatného podstavce je i ukládací prostor, který lze využít pro umístění nejrůznějšího příslušenství, bez kterého se žádná nádrž neobejde.

Akvárium nezapomeneme podložit měkkou podložkou (tenký polystyren, plstěný koberec, karimatka apod.), která zabrání případnému prasknutí dna nádrže při jakékoliv nerovnosti na podstavné ploše.

U velmi velkých nádrží nad 500 litrů musíme brát také v úvahu nosnost podlahy. Je třeba počítat s tím, že váha např. 500 l velké nádrže napuštěné vodou se vším všudy (štěrkové dno, kameny, masivní stojan a další) se může pohybovat okolo 700 kg i více. Takto velká akvária stavíme pak k nosné zdi, nikoliv doprostřed místnosti nebo k příčkám.

 
Aktualizované dne 20. Prosince 2008