Vodní svět

Aktualizované dne 20. Prosince 2008

Osvětlení

Osvětlení

Při zajišťování vhodného osvětlení se nelze spoléhat pouze na denní světlo a je nezbytností, vypomáhat si umělým osvětlením. Pouze u malých akvárií postačují obyčejné případně úsporné žárovky. U větších nádrží jsou nejvýhodnější a jedinou alternativou zářivky. Již při pořizovaní naší nádrže musíme tedy počítat s nutností pořízení horního krytu akvária spolu s osvětlením. V nabídce akvarijní techniky je výběr z několika nejrůznějších typů těchto osvětlovacích krytů, které je vhodné si pořídit zároveň již s akváriem. Vybírejme však jen ty kryty, které mají možnost, podle potřeby přidat případně ubrat jednotlivé zářivky. Současně je také vhodné už při výběru akvária vycházet z délek standardně nabízených typů zářivkových trubic: 60, 120, 150 cm. V těchto délkách je totiž nesrovnatelně širší výběr mnoha různých typů odstínů na rozdíl od jiných rozměrů a oproti nestandardním délkám jsou tyto zářivky také podstatně levnější. Naprosto nevhodné jsou "profesionálně" vyráběné kryty z vytvarovaného černého plastu, osázené jedinou zářivkou, uvnitř bez jakékoliv odrazové reflexní plochy, bez možnosti přidání další zářivky, kde je pak intenzita osvětlení zcela jistě nedostatečná. Pro technicky zdatné akvaristy se nabízí také možnost, vyrobit si kryt s osvětlením svépomocí. Vždy musíme však pamatovat na bezpečnost elektroinstalace!!! Tlumivky k zářivkám je vhodné, vzhledem k velkému množství jimi vydávaného tepla, umístit mimo samotný kryt. Spodní hrana krytu by měla přesahovat dolů kousek pod hladinou vody v akváriu - zamezí to rušivému působení osvětlení a skryje se nejen samotná hladina, ale i podélné skleněné výztuhy (pokud jsou vlepeny).

Na otázku, jaký typ zářivek použít, postačí říct, že nejvýhodnější, jak cenově tak svými parametry, jsou obyčejné bílé odstíny trubic od renomovaných výrobců (Philips, Osram, GE ad.), z nichž doporučuji používat teple bílé odstíny, případně jejich různé kombinace z jinými odstíny bílé barvy - viz tabulka. Pro dobrou kondici ryb a rostlin je však úplně jedno jaký tón bílé barvy zvolíme. Není totiž pravdou, že např. namodrale svítící denní bílá podporuje více růst řas než jiné odstíny. Teplé tóny svým světlem podobným žárovkám jsou však nejpříjemnější pro oči i pro dobré podání barev.

Tabulka - označení odstínů bílé barvy standardních typů zářivek (číslo za lomítkem např. F18W/30)
 
   Barva odstínu OSRAM PHILIPS GE
   denní bílá / 20 / 11 / 860 / 33 / 860 / 965 / 840 / 54
   bílá / 25 / 21 / 840 / 25 / 840 / 950 / 835 / 33
   teplý tón / 30 / 31 / 830 / 29 / 830 / 940 / 830 / 35
   extra teplý tón   / 41 / 827   / 820 / 930 / 827 / 29

V žádném případě se nenechejte zlákat doporučováním nejrůznějších "speciálních - akvarijních" typů zářivek, "podporujících růst rostlin", za několikanásobnou cenu avšak s výrazně nižším světelným výkonem oproti standardním zářivkám. Co se týká často uváděného údaje, kolik wattů (W) na 1 litr vody, nebo-li jaký počet zářivek a jejich příkon ve wattech nad akvárium umístit, je velmi těžké zjednodušeně odpovědět. Záleží nejenom na objemu akvária v litrech a typu použitých zářivek, ale i na výšce vodního sloupce, na vzdálenosti krytu od hladiny vody, na vnitřní odrazové ploše krytu, na množství a druhu vysázených akvarijních rostlin atd. Velmi orientačně postačí svítit u obyčejných žárovek 0,6 - 0,8 W na 1 l vody (pozor nezaměňovat s úspornými žárovkami), u zářivek pak 0,25 - 0,5 W/l, při individuálním posouzení výše uvedených okolností. Pouze pro akvária s velmi náročnými rostlinami a pro tzv. holandská rostlinná akvária je nutné instalovat silnější osvětlení. Taktéž velmi vysoké nádrže nad 60-70 cm vyžadují použití silného zdroje světla (výbojky). Dále je potřeba brát v potaz světelný výkon - svítivost zářivky v lumenech (lm). Při porovnání zářivek se stejným příkonem ve wattech (W), se totiž pak tato hodnota u různých typů (např. standardní bílá versus některý typ "speciální-akvarijní") může až několikanásobně lišit. Potom např. postačí svítit "obyčejnými" typy 0,3 W/l, zatímco při použití "speciálních" ani 0,5 W/l i více nám nedá dostatečné množství světla. Pokud máme tu možnost, volíme raději naddimenzovaný počet zářivek při prvotním návrhu nebo při samotné koupi osvětlovacího tělesa. Později je pak vždy snadnější intenzitu osvětlení podle potřeby snížit ubráním jedné ze zářivek, než naopak pracně přidávat do již hotového krytu další zářivku.

Doba svícení by se podle podmínek měla pohybovat v průměru kolem 12 hodin denně - nepřetržitě. Nezbytným doplňkem osvětlovací soustavy jsou tedy spínací hodiny zajišťující pravidelnou dobu osvětlování. Dále nesmíme opomenout krycí skla, která zamezují jednak nadměrnému odpařování vody (hlavně u akvárií osvětlovaných samostatnou osvětlovací rampou), čímž chrání osvětlovací těleso, dále zabraňují usazování prachu, a také znemožňují rybkám vyskakování z nádrže. Krycí sklo nezapomeneme v rohu nechat kousek seříznout - vzniklým otvorem pak vedeme hadičky, přívody elektřiny k topítku, filtru. Pouze u velmi těsných krytů s vodotěsnými paticemi pro uchycení zářivek je možné krycí skla nepoužít. Pravidelná údržba vnitřní části takovéhoto osvětlovacího krytu včetně zářivek je však i v tomto případě taktéž nevyhnutelná, stejně jako u krycích skel (usazený vodní kámen, plísně apod.).

 
Aktualizované dne 20. Prosince 2008