Vodní svět

Aktualizované dne 20. Prosince 2008

Akvaristika

Jak začít s akvaristikou.

Především je vhodné vybrat si správné akvárium.Velikost zvolíme podle počtu rybek. Uvažte, že velká akvária se pomaleji kalí, ale i přesto bych doporučil začátečníkům malé akvárium s dobrým filtrem a správným osvětlením. Nejprve akvárium naplníme substrátem (písek o průměru asi 2-4 milimetry) vodou do výšky asi 10 centimetrů. Aby se nám voda nekalila použijeme kelímek, který umístíme na dno a lijeme do něj vodu, tak dlouho až začne přetékat. To proto abychom zamezili nežádoucímu víření malých částic z substrátu. Rostliny doporučuji před vsázením očistit od zachycených vláken řas a nečistot. Pro naprostou jistotu před zanesením choroby je dobré rostliny i ryby ponořit do slabě růžového roztoku hypermanganu na dobu kolem 20 minut, následně je opláchneme rostliny. Dlouhé kořeny můžeme zkrátit, což později stimuluje jejich růst a zakořenění. Potom vsadíme rostlinu do předem připravené díry v písku. Pozor na kořeny, ty nesmějí být ohnuté.

Teď teprve je možné dopustit vodu a přidat příslušenství. Filtr(velikost filtru dána velikostí akvária, tj. 1-2 % objemu akvária ), osvětlení  (Od 1,0 W do 1,5 W na jeden dm 2 ). Výkon topného tělesa by měl odpovídat velikosti akvária (zhruba platí na jeden litr jeden watt, tedy např. na 100 litrů = 100 W), dále třeba teploměr apod. Co se týká počtu rybek v akvárii platí, že pokuť počítáte s 1,5 až 2 litry na 1 centimetr délky ryby,  můžete si být jist dostatečným prostorem. Dokonalého vzhledu dosáhnete pomocí dekoračních kamenů.

Filtr: je dost důležitá věc, ale nepřeceňujte ho. Sám o sobě neudrží akvárium čisté, ale je dost dobrý pomocník. Při výběru se nám naskytuji možnosti mezi vnitřnímvnějším  vzduchováním, či pouze proudící. Poslední motorek pouze honí vodu pod vysokým tlakem a jako tryska okysličuje akvárium.

1.Filtr vzduchovací: je vhodný kamkoli. Voda proudí pomalu, motorek okysličuje vodu zatímco filtruje.
2.Filtr půdní: je podstatně levnější než ostatní filtrace. Dno je pokryti dutou perforovanou deskou, ta  krytá kamennou drtí. Tato vrstva má filtrační funkci. Bakterie jsou podporované kyslíkem z proudu vody, který směřuje ke dnu, tím vzniká reakce při, které v této vrstvě substrátu  se rozkládají  (transformují) dusíkaté produkty.
3.Filtr vnější: se používají u akvárii, které mají také k tomu utvořený nábytek. Filtr tohoto typu je podstatně vetší, dražší, ale muže mít spousty druhu patron např. rašelinový, aktivní uhlí, proti amoniaku atd. Nevýhodou je cena a rozměr (lepši je to koupit i s novou poličkou proto uzpůsobenou). Hodí se pro naprosté "profíky" a tak ho vlastně nemusíte mít.
4.Filtr vnitřní: jak už název napovídá nachází se uvnitř akvária. Tyto filtry jsou průměrně levné. Jsou jednoduché na údržbu a neporuchové. Stačí je občas propláchnou a vyždímat. Je pravda, ze zase překážejí v akváriu a některé filtry ho i hyzdi.
5.Náplně do filtrů: se používají mimo jiné:písek, štěrk, rašelina, molitan, aktivní uhlí, perlonová vata kombinace apod. Písek a štěrk jsou účinná, ale těžká naplň. Perlonová vata je naopak lehká. Aktivní uhlí absorbuje z vody organické látky, ale je složitější. Bio-bakteriální náplň filtrů: obsahuje účinné užitečné aerobní bakterie.

Nejvíce kyslíku obsahuje studená, tekoucí a hustě zarostlá voda. Při vysoké teplotě vody způsobené přirozeným ohřevem a nebo i úmyslně pomocí topného tělesa dochází k ztrátám obsahu kyslíku.

Vzduchovací kamínky:
1. Vzduchovací kostky z lipového dřeva: vytvářejí velmi jemné perličky. Vyrábějí se z dlouhodobě skladovaného lipového dřeva a má značnou životnost.
2. Vzduchovací kamínek z keramiky: pro vzduchování v akváriích. Vytváří jemné perličky a je velmi kvalitní. Materiál je řezaný z bloku. Vydrží mnohem déle než jiné typy vyráběné lepením pod tlakem.

Topení: každá rybka vyžaduje trochu jiné podmínky a tedy i teplota není u všech druhů stejná. Lze regulovat pomocí topných tělísek.Na každém topeni je napsáno jaký má příkon a na jaké akvárium je určené. Rozumné je si koupit topeni s regulaci teploty po stupních, což je velmi jednoduché a praktické. Čím je akvárium větší, tím je třeba větší výkon topení a tedy je i dražší. Některé dražší filtry mají v sobě topení. Výkon topného tělesa by měl odpovídat velikosti akvária (zhruba platí na jeden litr jeden watt ).Tedy např. na 100 litrů 100 W. Termostat lze dokonce dokoupit dodatečně, ale doporučoval bych jej koupit již s topením. Termostat je však dražší než samotné topné těleso. Některá tělesa mají i ochranu proti el.výboji (uzemňující elektroda z nerez oceli). Vlastní topné těleso je vlastně skleněný válec s podélnou izolovanou trubičkou uprostřed, kolem níž je otočen tenký drátek, který se při průchodu drátem zahřívá.
Příklad: Na akvárium o objemu 60 litrů bohatě postačuje topeni o příkonu 50 až 75 W. Na každém topení je napsáno jaký má příkon a pro jaké akvárium je určené. Rozumné je koupit si topeni s regulaci teploty po stupních, což je velmi jednoduché a praktické.

Osvětlení: je důležité pro rostliny a pro ryby. Ty k tomu aby se správně orientovali a pohybovali potřebují, aby světlo svítilo z hora (tak jak to je v přírodě), tím dosáhnete i snížení až zbavení problémů s mnohými řasami. Nejlepší je umělé osvětlení (Od 1,0 W do 1,5 Wna jeden m²). Obecně se doporučuje slabší osvětlení, než-li silné intenzivní. Rybky konec konců mají také svůj noční a denní režim. Světlo se rozlišuje na denní a umělé. Pokud se Vám podaří denní světlo účelně využít, stačí den v akváriu umělým světlem pouze prodlužovat. Délka dne v tropech se pohybuje kolem 12 hodin. Nejčastěji se uměle přisvěcuje ráno a večer.

Zářivky se velmi liší složením světla, některé podporuji růst rostlin, některé zase zbarveni rybek. Nedoporučoval bych si pořizovat normální tedy obyčejnou zářivku, jelikož by mohla plašit rybky a nemusela mít také správný podíl červeného, či modrého světla pro rostliny. Navíc obyčejné žárovky nežádoucím způsobem mění teplotu vody na mnohem vyšší. Nyní prodávají kryty, které pasuji přímo na akvárium a to  kromě funkční stránky, také splňuje estetické požadavky.

Mnozí zkušení akvaristé dokonce používají elektronické spínací hodiny, pomocí nichž se spouští a vypíná světlo, tak jak je nastaveno. Rozsvícení světla (a tedy zahájení dne) je pro mnohé ryby důležitý signál. Některé druhy se třou jen za denního světla. Doporučuji si také přečíst stránku s jménem "vhodné akvárium".

Automatická krmítka: Nechcete-li nebo nemůžete-li rybky krmit (např. jste na dovolené) kupte si tento přístroj. Alternativa je krmivo, které se pomalu rozpouští po několik dni. Poslední dobou akvaristé používají pro dobu své nepřítomnosti (např. při dovolené) různé druhy více či méně složitých automatických krmítek. Jsou založené na principu dávkovače sypkého, granulovaného nebo tabletového krmiva, tyto dávkovače se nazývají automatická krmítka.

Pěstírna na artémii - inkubátor: Tak předně  Artemie (Artemie Nauplie) jsou ideálním krmivem pro ryby a potěr, zaručují spolehlivý vývoj a krásné zbarvení ryb. Úkolem pěstírny (inkubátoru) je  zajistit správné vylíhnutí vajíček, které si můžete koupit.

Hotová směs z vajíček artémií a soli. Nauplie se vylíhnou po 24-36 hod.  Vhodné krmivo hlavně pro potěr. Podporuje vybarvení a vyvolává přirozené lovící instinkty.

Další pomůcky:
1.Síťka: budete potřebovat síťku k chytání ryb a odstraňovaní zbytků rostlin. Vyberte hlavně vhodnou velikost jak síťky, tak i velikost oček (malá pro potěr).
2.Odkalovač: používá se  k snadnému čištění dna, který odsává kal.
3.Škrabka na čištění skla: skládá se držákem s rukojetí do kterého vložíme žiletku. Dají se koupit i s molitanem nebo magnetické.
4.Plastová vědra a malé nádržky: potřebujete při výměně vody, při karanténě apod.

1  
2  
3  
4  
 
Aktualizované dne 20. Prosince 2008